Przemyślenia

Codzienna praca Scrum Mastera z Właścicielem Produktu

Super Scrum Master - klatka z filmu video

Super Scrum Master – klatka z filmu video

Scrum Master kojarzony jest zazwyczaj z Zespołem. Mówiąc precyzyjniej, z Zespołem Deweloperskim. Pomaga w zrozumieniu Scruma, w prowadzeniu spotkań, usuwa blokady, załatwia zależności zewnętrzne, chroni Zespół od wszelkiego rodzaju zakłóceń. Dokładnie w ten sposób jest postrzegany najczęsciej zakres obowiązków Scrum Mastera.

Łatwo w tym całym zamieszaniu zapomnieć o Właścicielu Produktu. Uważam, że odpowiednia osoba na tym stanowisku potrafi wyciągać Zespół na wyżyny możliwości. Analogicznie, słaba osoba jest w stanie obniżyć morale Zespołu i pociągnąć go za sobą w dół.

Dlatego tak ważna jest codzienna praca z Właścicielem Produktu. I nie chodzi tutaj bynajmniej o rozmowę w stylu „jak było wczoraj na grillu”, tylko o konkretną porcję merytorycznych pytań dotyczących ubiegłej, bieżącej oraz planowanej pracy. Potrzebuje on – tak jak i Zespół Deweloperski – wsparcia ze strony Scrum Mastera.

Przykładowe formy wsparcia Właściciela Produktu przez Scrum Mastera:

  • dawanie informacji zwrotnej na temat podejmowanych działań
  • rozmowy na temat dalszego rozwoju produktu
  • dyskusje dotyczące efektywności oraz zaangażowania Zespołu Scrumowego (tak, dotyczy to także działań Scrum Mastera oraz Właściciela Produktu)
  • pomoc w dogłębnym zrozumieniu agile’a
  • dialog o oczekiwaniach środowiska w stosunku do jego roli
  • wsparcie wiedzą dotyczącą mechanizmów Scrumowych

Jak widać, form aktywności nie brakuje. Dużo inspirujących pomysłów można znaleźć w książce Lyssy Adkins „Coaching Agile Teams”, o której niedawno pisałem na blogu. Warto zaplanować sobie codziennie czas przeznaczony wyłącznie na to zadanie.

A Ty jak często rozmawiasz ze swoim Właścicielem Produktu?

Moje najbliższe warsztaty

Warsztat „Labirynty Scruma” — Warszawa — 23-24 września 2019: podczas 2-dniowego, autorskiego warsztat na bazie mojej książki, przepracuję z Tobą najczęstsze pułapki w Scrumie oraz wskażę sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi radzić.

Zapisz się na warsztat >>
Jacek Wieczorek
Jestem Agile Coachem i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga agilecoaching.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.
Mogą Cię zainteresować poniższe wpisy
Empiryzm w życiu codziennym
Kilka słów o przyszłości
3 komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.