Jak utrzymać timebox na Daily Scrum?

Jak utrzymać timebox na spotkaniu?

Jak utrzymać timebox na spotkaniu?

Limity czasowe dla wszelkiego rodzaju aktywności w Scrumie potrafią sprawiać nie lada problem. Szczególnie w nowych zespołach problematyczne jest przeprowadzenie Daily Scruma w ciągu 15-minutowego timeboxa.

Utrzymanie reżimu czasowego może być wyjątkowo trudne w zespołach, dla których praca z timeboxem jest czymś nowym. Przyzwyczajenia wyniesione z kiepsko moderowanych spotkań, również nie pomagają w zrozumieniu idei działania pod presją upływającego czasu.

Na szczęscie istnieje kilka prostych technik, które wspomagają zespół w utrzymaniu 15-minutowego ograniczenia czasowego – oto kilka z nich:

  • regularne informowanie o upływającym czasie – prosta, nieinwazyjna technika, polegająca na uświadamianiu zespołu, że czas upływa nieubłaganie. Scrum Master może co 5 minut o tym przypominać, mówiąc np: „Pięć minut za nami„. Można zwiększać lub zmniejszać częstotliwość informowania, w zależności od przebiegu wydarzeń na spotkaniu
  • limit czasowy na każdego członka zespołu – spotkanie trwa 15 minut, zespół składa się z 10 osób, tak więc każda osoba otrzymuje timebox w wymiarze półtorej minuty na swoją wypowiedź
  • przekazanie swoich obserwacji do zespołu – przez cały czas trwania spotkania, Scrum Master nie zabiera głosu w kwestii upływającego czasu. Po zakończeniu spotkania, które przekroczyło swój limit, przekazuje swoją obserwację do zespołu, mówiąc przykładowo: „Chłopaki, przekroczyliście limit czasu, przewidziany na to spotkanie. Co zrobicie jutro, aby wyrobić się w 15 minut?”
  • parking (ang. Parking Lot) – wymaga sprawnej moderacji ze strony Scrum Mastera. Za każdym razem, kiedy ktoś z zespołu zaczyna odchodzić tematycznie od formuły spotkania lub opowiada zbyt szczegółowo, albo nie na temat, interweniuje Scrum Master: „To interesujący temat, zaparkujmy go i omówmy po spotkaniu, OK?”. Tematy „zaparkowane” można omówić zaraz po Daily Scrumie albo w innym dogodnym terminie.
  • zakończenie spotkania (kontrowersyjne)– równo po 15 minutach Scrum Master mówi: „Panowie, czas nam upłynął. Koniec spotkania.” – licząc oczywiście, że zespół odczyta to zachowanie w pożądany sposób i zmodyfikuje swoje podejście do spotkania

Oczywiście nie ma jednej idealnej techniki, które zapewni sukces. Wszystko zależy od składu oraz doświadczenia zespołu. W dojrzałych zespołach nie ma konieczności kontrolowania przebiegu spotkania, ponieważ każdy z członków zespołu robi to niejako niezależnie, moderując spotkanie we własnym zakresie – w początkowym okresie rozwoju teamu podparcie się technikami może jednak okazać się pomocne.

Utrzymanie limitu czasowego to nie jedyna trudność podczas codziennego spotkania zespołu – poważnym wyzwaniem jest bowiem osiągnięcie celu spotkania, czyli przygotowalnie planu działań na najbliższe 24 godziny.

Udzielenie odpowiedzi przez każdego z członków zespołu na 3 podstawowe pytania ze Scrum Guide to tylko wierzchołek góry lodowej – ale o tym przy innej okazji.

Fotografia użyta na licencji Creative Commons od użytkownika mpclemens.

NADCHODZĄCE WARSZTATY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.