Scrum

Krótkie Sprinty w Scrumie

Preferujemy krótkie lecz intensywne dystanse. Sprinty trwają jeden tydzień. Odpowiada to zarówno Właścicielowi Produktu jak i Zespołowi Deweloperskiemu. Nie jest to jednak najpopularniejsza długość iteracji.

Często słyszę głosy:

„Wydłużyliśmy sobie Sprint z jednego do dwóch tygodni. W jednotygodniowym Sprincie nic sensownego nie potrafimy oddać.”

Uważam, że nic tak nie uczy zwinnego podejścia, jak podejmowanie wyzwania oddawania małych przyrostów w krótkim okresie czasu. Dlaczego, skoro nie potrafimy napisać software’u w tydzień, ma się to nam udać w dwa tygodnie?

Poniższy cytat Mike’a Cohn’a z książki „Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum” podsumowuje powyższe rozważania i mocno działa na wyobraźnie:

„Learning how to identify small pieces of functionality is one of the first big hurdles for a new Scrum team. I remember my first Scrum project: Initially there were times we struggled to find anything we could deliver in less than six weeks. Looking back on that system many years later, I now see many ways we could have split that work. In fact, I see enough ways to split the work now that we could have done one-day sprints if we had wanted to.”

Pokazuje też, gdzie (zapewne) jesteśmy dzisiaj oraz dokąd tak naprawdę zmierzamy.

 

 

Moje najbliższe warsztaty

Warsztat „Labirynty Scruma” — Warszawa — 23-24 września 2019: podczas 2-dniowego, autorskiego warsztat na bazie mojej książki, przepracuję z Tobą najczęstsze pułapki w Scrumie oraz wskażę sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi radzić.

Zapisz się na warsztat >>
Jacek Wieczorek
Jestem Agile Coachem i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga agilecoaching.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.
Mogą Cię zainteresować poniższe wpisy
Prognoza oraz zobowiązanie w Scrumie
ACE! Conference 2012 Kraków – „Journey to agility in Allegro Group”
5 komentarzy

Zostaw swój komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.