Prognoza oraz zobowiązanie w Scrumie

Nostradamus

Nostradamus

W połowie 2011 roku miała miejsce aktualizacja Scrum Guide’a. Jedną z większych zmian było zastąpienie słowa „zobowiązanie” na „prognoza” w kontekście zakresu sprintu, ustalanego przez zespół deweloperski.

Zmiana ta jest akceptacją faktu, że tworzenie oprogramowania to skomplikowany i mało przewidywalny proces. Trudno wobec tego wymagać od zespołu, aby zobowiązał się do wykonania konkretnej liczby zadań, wybranych podczas planowania sprintu. To, co zespół może wykonać, to prognoza zakresu, który planuje dostarczyć w kolejnym sprincie.

Pozornie wygląda to jak zwolnienie zespołu z odpowiedzialności. Nic bardziej mylnego – zespół nadal zobowiązuje się do wykonania pracy na poziomie celu sprintu.

Przykład

Załóżmy, że zespół scrumowy tworzy sklep interentowy.

Zespół wraz z Product Ownerem formułuje cel sprintu, który zobowiązuje się zrealizować: „Zwiększenie liczby sposobów dostawy przedmiotów”.

Zespół prognozuje, że będzie w stanie dodać możliwość:

  • odbióru osobistego
  • przesyłki Pocztą Polską
  • usługi kuriera
  • odbioru w Paczkomacie

Nawet jeśli zespół nie dostarczy na koniec sprintu możliwości odbioru w Paczkomacie, a wszystkie pozostałe sposoby odbioru zostaną ukończone, cel sprintu zostanie spełniony – liczba sposobów dostawy zostanie zwiększona.

Podsumowanie

Zgodnie z aktualną wersją Scrum Guide’a, zespół zobowiązuje się zrealizować cel sprintu i prognozuje zakres, który będzie realizował ten cel.

Wspomniana zmiana przekłada ciężar z zakresu sprintu na cel sprintu. Wymaga dobrze przygotowanego Product Backlogu oraz przemyślanych celów na kolejne sprinty.

Fotografia użyta na licencji Creative Commons od użytkownika dierk schaefer.

2 thoughts on “Prognoza oraz zobowiązanie w Scrumie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.