Scrum Master – Batman czy Joker?

Scrum Master - Joker czy Batman?

Scrum Master – Batman czy Joker?

Spotykam się z dwoma modelami pracy Scrum Mastera. Różnią się one od siebie zasadniczo stopniem zaangażowania czasowego.

Jedni widzą tę rolę jako praca typowo z doskoku – usuwanie problemów, które w jakiś sposób blokują zespół, prowadzenie ceremonii scrumowych, pilnowanie timeboxów. Kiedy Scrum Master wykona zadania względem zespołu, może wrócić do swojej macierzystej roli – programisty, kierownika czy też project managera.

Balansuje między dwoma rolami, niczym Bruce Wayne – na codzień jest zwykłym członkiem zespołu deweloperskiego, ale kiedy zachodzi potrzeba i zespół wzywa go, zakłada kostium super bohatera i pojawia się na posterunku, zupełnie jak Batman na ulicach Gotham City.

Dla innych to praca na pełen etat, w myśl zasady, że dobry Scrum Master potrafi poprowadzić dwa lub trzy zespoły, natomiast świetny Scrum Master – tylko jeden. Kiedy wykona pracę z zespołem, pracuje z Product Ownerem lub ewangelizuje organizację. Ma czas na edukację, rozmowy ze społecznością Scrum Masterów oraz złapanie odpowiedniego dystansu, aby pomóc zespołowi wejść na kolejny poziom rozwoju.

Jest niczym Joker, który w sposób ciągły oraz w pełni transparentny sposób realizuje swoje zadania. Jest cały czas sobą, zaangażowany na 100%.

A kim Ty jesteś?

Fotografia użyta na licencji Creative Commons od użytkownika Daniel Dobleu.

NADCHODZĄCE WARSZTATY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.